Restorers Architectural 4 1/2 Inch Capistrano Mission Corbel
Straight lines and gentle curves combine for a simple, yet elegant look in our 14 1/2-Inch Capistrano Mission Corbel. This mission style corbel is part of the Architectural collection of hand carved wood products. Enjoy the warmth and beauty of solid wood in choice of four popular wood species. This lovely corbel can be used to support shelves, cabinets, counter tops, and more. It can support up to 150 lbs. when properly installed and is shipped fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 2 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like